>
Ukázat telefon
800 247 365
cz
jumper-(5).jpg

O značce CASE Construction

Historie značky CASE sahá až do roku 1842, kdy ji založil vynálezce Jerome Increase Case ve městě Racine státu Wisconsin v USA. Můžeme tedy bez nadsázky říci, že se jedná ryze o americkou značku. V oblasti stavebních strojů začala firma působit v roce 1912, kdy představila své první parní válce a grejdry. Značka CASE má rovněž i zásluhu na vynálezu rýpadlonakladače, přestože se k jeho vynálezu hlásí i konkurenční JCB. Je nutno zde upřesnit, že historie „Construction King“, jak je rýpadlonakladač značky CASE nazýván, sahá až do padesátých let minulého století, přesněji do 26. února roku 1957, kdy firma CASE představila vůbec první plně integrovaný rýpadlonakladač na světě označený jako Case 320 a udala stavebnictví nový směr. Díky tomu byl Jerome Increase Case uveden roku 2008 do síně slávy jako „otec rýpadlonakladače“. Nejednalo se tedy o pouhé přídavné zařízení v kombinaci s traktorovým nosičem, jako tomu bylo u značky JCB.

Dalším milníkem je rok 1969, kdy značka CASE vyrobila svůj první smykový nakladač nazvaný Uni Loader. Zde si nepřipisuje prvenství, protože vůbec první smykem řízený nakladač vynalezli bratři Cyril a Louis Kellerovi v Rothsay v Minnesotě roku 1957. Nicméně je třeba zdůraznit, že rovněž smykový nakladač je výrobek amerického původu a ty nejlepší a nejspolehlivější „smykáče" se vyrábí právě v USA. Nejinak je tomu i u značky Bobcat, která je sice vnímáná jako český výrobce, ale samotná výroba většiny modelů byla zachována ve výrobních závodech v USA.

Mýty a pověry

Mohli bychom představovat jednotlivá prvenství dosažené značkou CASE za celé dlouhé období, ale věřte, že by to bylo na hodně dlouho s ohledem na to, že její portfolio produktů je široké. Co bychom ale rádi uvedli na správnou míru, je osvěta o značce, protože mýty, které kolují mezi tuzemskými strojníky stavebních strojů, jsou mnohdy vytrženy z kontextu nebo jsou s oblibou používány v konkurenčním boji o zákazníka:
 
  1. Je to italský výrobce! Odpověď: „Není to tak úplně přesné. Ano, koncern CNH Industrial je finančně kontrolován italskou investiční společností Exor, která patří rodině Agnelli, ale výrobní závody má po celém světě. Bylo snahou přesunout výrobu části pásových rýpadel do Itálie, blíž evropskému trhu, ale v roce 2020 se přesunula jejich výroba zpět do Japonska, v případě části minirýpadel do výrobních závodů v Jižní Korei. Kvalita výrobků je tedy srovnatelná s ostatními konkurenčními produkty a obava z toho, že stroje z italských závodů budou méně kvalitní, je jen ničím nepodloženým předsudkem."
  2. Case? Ty umí jen stroje pro zemědělství! Odpověď: "Rovněž to není úplně přesné. Ano, koncern CNH Industrial má ve svém portfoliu i techniku značek určených do zemědělství (Case IH, Steyr, New Holland Agriculture), ale jeho porfolio značek funguje v mnoha odvětvích - jak stavebnictví (Case Construction Equipment, New Holland Construction, Iveco, Astra), tak v oblasti běžné i specializované dopravy (Iveco Bus, Heuliez Bus, Magirus, Iveco Defence Vehicles). Důležitým výrobcem v portfoliu je značka FPT Industrial, zabývající se vývojem a výrobou motorů, které jsou osazeny i v konkurenční stavební technice. Značka CASE má svého sourozence, značku CASE IH, ale jedná se o dvě různé výrobní sekce. Naopak značka stavebních strojů CASE Construction je na americkém kontinentu jedna z nejoblíbenějších a největších na trhu se stavební technikou."